canlı destek

Lisansüstü Eğitim Başvuruları

 

EGE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

2022 – 2023 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI

LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ONLINE EK BAŞVURU

 KAYIT TARİHLERİ

 

Doktora / Tezli Yüksek Lisans /

Tezsiz Yüksek Lisans / Programları

05 EYLÜL 2022  /  19 EYLÜL  2022 Tarihleri arasında  (Yerel Saat mesai bitimine kadar) olacaktır.

Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri

05 EYLÜL 2022  /  12 EYLÜL  2022 Tarihleri arasında  (Yerel Saat mesai bitimine kadar) olacaktır.

Özel Öğrenci Başvuru Tarihleri

05 EYLÜL 2022  /  12 EYLÜL  2022 Tarihleri arasında  (Yerel Saat mesai bitimine kadar) olacaktır.

 

TC VE KKTC UYRUKLU ADAYLARIN  BAŞVURU YAPABİLMESİ İÇİN GEREKEN YETERLİKLER VE EVRAKLAR

YABANCI UYRUKLU ADAYLARIN  BAŞVURU YAPABİLMESİ İÇİN GEREKEN YETERLİKLER VE EVRAKLAR

 

2022-2023 Güz Dönemi Koşul Kontenjan Tablosu

 

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ   Başvuru Sayfası 05 EYLÜL 2022 tarihinde yerel saat 08:00'den itibaren aktif olacak, 19 EYLÜL 2022 tarihinde yerel saat 17:00 da sona erecektir.

 

 

BAŞVURU NASIL YAPILIR

 

BAŞVURU YAPILIRKEN;

http://adayogrenci.ege.edu.tr   adresinden

Sisteme giriş yaptıktan sonra hangi belgelerin  yükleneceği, hangi belgelerin  e-devlet üzerinden çekileceği  başvuru sistemi tarafından adım adım yönlendirilecektir. 

Sisteme yüklenmesi ve/veya çekilmesi gereken  belgelerin eksik veya hatalı olması durumunda başvuru süreci devam etmeyecek ve başvuru işlemi gerçekleşmeyecektir.

Başvuru işlemi en son aşamada (11.maddeye gelindiğinde):

1-“Önkayıt başvurumu kaydet butonuna”  basıldığında kayıt işleminin adaya düşen bölümü tamamlanmış olacaktır.

2-Sonraki aşama ise Enstitümüz tarafından başvuru kontrolüdür. Kontrolde hata ve/veya eksik bilge olması halinde ise adaya e-posta ile bilgi gönderilecektir.

3-E-posta ile gelen bilgide hata olduğu bildiriliyor ise kayıt süresi içinde başvurunun aday tarafından revize edilmesi gerekecektir.

4-E-posta ile gelen bilgide başvuru işlemi  tamamlandı bilgisi gelmesi halinde ise başvuru  işlemi başarıyla tamamlandı demektir.

 

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR 

ADAYLARIN BAŞVURUDA DİKKAT ETMESİ GEREKLİ OLAN HUSUSLAR

  1. Tüm başvuru işlemleri online olarak gerçekleştirilecektir.
  2. Lisansüstü programlara başvuruda bulunan lisans ve yüksek lisans programı mezunlarının öğrenim gördükleri kurumlardan aldıkları transkriptte 100’lük sistemde not ortalaması belirtilmemiş ise;

a) Adayın mezuniyet dönemine ait olmak şartıyla ilgili kurum tarafından onaylı bir 100’lük sistem dönüşüm çizelgesi kabul edilir.

b) Transkriptte farklı sistemlere göre verilmiş notların 100’lük sisteme göre tarif aralığı olması durumunda, aralığın alt sınırı başlangıç değeri kabul edilerek 100’lük sisteme dönüştürülür.

c) Yukarıda belirtilen belgelerin bulunmaması halinde, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) “4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları” çizelgesi kullanılır.

d) Lisansüstü programlara başvuruda bulunan lisans ve yüksek lisans programı mezunlarının 20’lik ve 5’lik sistemdeki mezuniyet notları için Ege Üniversitesi not dönüşüm tablosu kullanılır.

3. ALES sonuçları sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren beş yıl süreyle geçerlidir.

4.YDS, e-YDS, YÖKDİL sınav sonuçları yapıldığı tarihten itibaren beş yıl süreyle geçerlidir.

5.Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Yüksek Lisans Yabancı Dil Muafiyet Sınavı sonuçları 3 yıl süreyle geçerlidir.

  • Doktora başvurularında Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nun yaptığı  Yüksek Lisans Yabancı Dil Muafiyet Sınavı geçersizdir. Başvuru yapıp mülakata girmiş dahi olsanız başvurunuz geçersiz sayılır.

6.Türkçe Öğretim Merkezleri (TÖMER) den en az “C” (Türkçesi Yeterli) düzeyde puanı olan adaylar veya Lisans veya yüksek lisans eğitimini Türkçe dilde yaptığını gösterir belgesi olan adaylar  veya EÜ Türk Dünyası Araştırma Enstitü Türkçe Sınavından en az 70 puanı olan adaylar başvuru yapabilir.

  • 2022-2023 güz dönemi başvurusunda Türkçe belgesi olmayan adaylar başvuru yapamayacaktır. TÖMER belgesi vaya Lisans ya da yüksek lisans eğitimini Türkçe dilde yaptığını gösterir belgesi olmayan adayların başvuru öncesinde EÜ Türk Dünyası Araştırma Enstitü Türkçe Sınavına girmiş ve yeterli puanı almış olmaları gerekmektedir.

7. Lisansüstü programlara başvuru ve kayıt kabul işlemlerinde E.Ü. Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği hükümleri uygulanır. Bu hükümlerde yer almayan durumlarda Yüksek Öğretim Kurulu   Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği ve kararları, E.Ü. Senatosu kararları ve Enstitümüz Yönetim Kurulu kararları uygulanır.

8. Adayların bilgilerinin eksiksiz ve doğru girilmesinden adayların kendileri sorumluluğunda olduğundan gerçeğe aykırı beyanda bulunan ve belge yükleyenlerin kayıtları iptal edilir ve haklarında yasal işlem uygulanır.

9.Değerlendirme jürisi, adayları sınava giriş belgesinde belirtilen tarih, saat ve yerde yazılı bilimsel değerlendirmeye ve/veya mülakata alarak, 100 tam puan üzerinden değerlendirme yapar. Yazılı bilimsel değerlendirmeye ve/veya mülakata girmeyen veya yazılı bilimsel değerlendirme notu ve/veya mülakat notu 50’nin altında olan adaylar için yerleştirme puanı hesaplanmaz ve bu adaylar başarısız sayılır. Hem yazılı bilimsel değerlendirme hem de mülakat yapılması durumunda önce yazılı bilimsel değerlendirme sonra mülakat yapılır ve yazılı bilimsel değerlendirmeye katılmayan aday mülakata alınmaz.

 

 

DOKTORA PROGRAMLARI

 

 

Yazılı Bilimsel Değerlendirme 

26 Eylül 2022

Yerel  Saat: 09:00

Mülakat

26 Eylül 2022

Yerel  Saat:14:00

 

 

 

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

 

 

Yazılı Bilimsel Değerlendirme 

22 Eylül 2022

Yerel  Saat:09:00

Mülakat

22 Eylül 2022

Yerel  Saat:14:00

 

 

 

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

 

 

Mülakat

23 Eylül 2022

Yerel  Saat: 09:00

 

 

 

 

 

 

SONUÇLARIN İLANI:

 

 

Doktora Programları

27 Eylül  2022

 

Tezli Yüksek Lisans Programları

27 Eylül  2022 

 

Tezsiz Yüksek Lisans Programları

27 Eylül  2022

 

 

 

KESİN KAYIT TARİHLERİ

 

ASIL ADAYLARIN KESİN KAYIT TARİHLERİ 

03-04 EKİM  2022

YEDEK KAYIT TARİHLERİ 

06-07 EKİM  2022

 

 

YATAY GEÇİŞ TARİHLERİ

19-23 Eylül 2022

ÖZEL ÖĞRENCİ TARİHLERİ 

19-23 Eylül 2022

 

 

2022  2023  EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ BAŞVURU KOŞULLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

2022 – 2023 Eğitim Öğretim Yılı Güz ve Bahar Yarıyılı İkinci Öğretim ve Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programlarının Kredi Ücretleri için Tıklayınız

 

 

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ