canlı destek

Lisansüstü Eğitim Başvuruları

 

EGE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

2022 – 2023 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI

LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ONLINE BAŞVURU

 KAYIT TARİHLERİ

 

Doktora / Tezli Yüksek Lisans 

02 OCAK 2023  / 13 OCAK 2023 Tarihleri arasında 

(Yerel Saat mesai bitimine kadar) olacaktır.

Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri

02 OCAK 2023  / 13 OCAK 2023 Tarihleri arasında 

(Yerel Saat mesai bitimine kadar) olacaktır.

Özel Öğrenci Başvuru Tarihleri

02 OCAK 2023  / 13 OCAK 2023 Tarihleri arasında 

(Yerel Saat mesai bitimine kadar) olacaktır.

 

TC VE KKTC UYRUKLU ADAYLARIN  BAŞVURU YAPABİLMESİ İÇİN GEREKEN YETERLİKLER VE EVRAKLAR

YABANCI UYRUKLU ADAYLARIN  BAŞVURU YAPABİLMESİ İÇİN GEREKEN YETERLİKLER VE EVRAKLAR

 

2022-2023 BAHAR Dönemi Koşul Kontenjan Tablosu

 

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ   Başvuru Sayfası 02 Ocak 2023 tarihinde yerel saat 08:00'den itibaren aktif olacak, 13 OCAK 2023 tarihinde yerel saat 17:00 da sona erecektir.

 

 

BAŞVURU NASIL YAPILIR

 

BAŞVURU YAPILIRKEN;

http://adayogrenci.ege.edu.tr   adresinden

Sisteme giriş yaptıktan sonra hangi belgelerin  yükleneceği, hangi belgelerin  e-devlet üzerinden çekileceği  başvuru sistemi tarafından adım adım yönlendirilecektir. 

Sisteme yüklenmesi ve/veya çekilmesi gereken  belgelerin eksik veya hatalı olması durumunda başvuru süreci devam etmeyecek ve başvuru işlemi gerçekleşmeyecektir.

Başvuru işlemi en son aşamada (11.maddeye gelindiğinde):

1-“Önkayıt başvurumu kaydet butonuna”  basıldığında kayıt işleminin adaya düşen bölümü tamamlanmış olacaktır.

2-Sonraki aşama ise Enstitümüz tarafından başvuru kontrolüdür. Kontrolde hata ve/veya eksik bilge olması halinde ise adaya e-posta ile bilgi gönderilecektir.

3-E-posta ile gelen bilgide hata olduğu bildiriliyor ise kayıt süresi içinde başvurunun aday tarafından revize edilmesi gerekecektir.

4-E-posta ile gelen bilgide başvuru işlemi  tamamlandı bilgisi gelmesi halinde ise başvuru  işlemi başarıyla tamamlandı demektir.

 

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR 

ADAYLARIN BAŞVURUDA DİKKAT ETMESİ GEREKLİ OLAN HUSUSLAR

  1. Tüm başvuru işlemleri online olarak gerçekleştirilecektir.
  2. Lisansüstü programlara başvuruda bulunan lisans ve yüksek lisans programı mezunlarının öğrenim gördükleri kurumlardan aldıkları transkriptte 100’lük sistemde not ortalaması belirtilmemiş ise;

a) Adayın mezuniyet dönemine ait olmak şartıyla ilgili kurum tarafından onaylı bir 100’lük sistem dönüşüm çizelgesi kabul edilir.

b) Transkriptte farklı sistemlere göre verilmiş notların 100’lük sisteme göre tarif aralığı olması durumunda, aralığın alt sınırı başlangıç değeri kabul edilerek 100’lük sisteme dönüştürülür.

c) Yukarıda belirtilen belgelerin bulunmaması halinde, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) “4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları” çizelgesi kullanılır.

d) Lisansüstü programlara başvuruda bulunan lisans ve yüksek lisans programı mezunlarının 20’lik ve 5’lik sistemdeki mezuniyet notları için Ege Üniversitesi not dönüşüm tablosu kullanılır.

3. ALES sonuçları sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren beş yıl süreyle geçerlidir.

4.YDS, e-YDS, YÖKDİL sınav sonuçları yapıldığı tarihten itibaren beş yıl süreyle geçerlidir.

5.Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Yüksek Lisans Yabancı Dil Muafiyet Sınavı sonuçları 3 yıl süreyle geçerlidir.

  • Doktora başvurularında Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nun yaptığı  Yüksek Lisans Yabancı Dil Muafiyet Sınavı geçersizdir.   Başvuru yapıp mülakata girmiş dahi olsanız başvurunuz geçersiz sayılır.

6.Türkçe Öğretim Merkezleri (TÖMER) den en az “C” (Türkçesi Yeterli) düzeyde puanı olan adaylar veya Lisans veya yüksek lisans eğitimini Türkçe dilde yaptığını gösterir belgesi olan adaylar  veya EÜ Türk Dünyası Araştırma Enstitü Türkçe Sınavından en az 70 puanı olan adaylar başvuru yapabilir.

  • Türkçe belgesi olmayan adaylar başvuru yapamayacaktır. TÖMER belgesi vaya Lisans ya da yüksek lisans eğitimini Türkçe dilde yaptığını gösterir belgesi olmayan adayların başvuru öncesinde EÜ Türk Dünyası Araştırma Enstitü Türkçe Sınavına girmiş ve yeterli puanı almış olmaları gerekmektedir.

7. Lisansüstü programlara başvuru ve kayıt kabul işlemlerinde E.Ü. Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği hükümleri uygulanır. Bu hükümlerde yer almayan durumlarda Yüksek Öğretim Kurulu   Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği ve kararları, E.Ü. Senatosu kararları ve Enstitümüz Yönetim Kurulu kararları uygulanır.

8. Adayların bilgilerinin eksiksiz ve doğru girilmesinden adayların kendileri sorumluluğunda olduğundan gerçeğe aykırı beyanda bulunan ve belge yükleyenlerin kayıtları iptal edilir ve haklarında yasal işlem uygulanır.

9.Değerlendirme jürisi, adayları sınava giriş belgesinde belirtilen tarih, saat ve yerde yazılı bilimsel değerlendirmeye ve/veya mülakata alarak, 100 tam puan üzerinden değerlendirme yapar.

Yazılı bilimsel değerlendirmeye ve/veya mülakata girmeyen veya yazılı bilimsel değerlendirme notu ve/veya mülakat notu 50’nin altında olan adaylar için yerleştirme puanı hesaplanmaz ve bu adaylar başarısız sayılır.

Hem yazılı bilimsel değerlendirme hem de mülakat yapılması durumunda önce yazılı bilimsel değerlendirme sonra mülakat yapılır ve yazılı bilimsel değerlendirmeye katılmayan aday mülakata alınmaz.

 

DOKTORA PROGRAMLARI

 

 

Yazılı Bilimsel Değerlendirme 

18 Ocak 2023

Yerel  Saat: 09:00

Mülakat

18 Ocak 2023

Yerel  Saat:14:00

 

 

 

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

 

 

Yazılı Bilimsel Değerlendirme 

17 Ocak 2023 

Yerel  Saat:09:00

Mülakat

17 Ocak 2023

Yerel  Saat:14:00

 

 

 

SONUÇLARIN İLANI:

 

 

Doktora Programları

23 Ocak 2023 

 

Tezli Yüksek Lisans Programları

23 Ocak 2023  

 

 

KESİN KAYIT TARİHLERİ

 

ASIL ADAYLARIN KESİN KAYIT TARİHLERİ 

 

30 Ocak - 01 Şubat 2023

 

1.YEDEK KAYIT TARİHLERİ 

06 Şubat 2023 

2.YEDEK KAYIT TARİHLERİ 

 

08 Şubat 2023

 

YATAY GEÇİŞ TARİHLERİ

06-10 Şubat 2023

ÖZEL ÖĞRENCİ TARİHLERİ 

06-10 Şubat 2023

 

 

 

 

2022  2023  EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ BAŞVURU KOŞULLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

2022 – 2023 Eğitim Öğretim Yılı Güz ve Bahar Yarıyılı İkinci Öğretim ve Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programlarının Kredi Ücretleri için Tıklayınız

 

 

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ